Skip links

SEO (Arama Motoru Optimizasyonu)

Arama motoru optimizasyonu ya da İngilizce adı ile Search Engine Optimization internet sitelerinin dijital dünyada daha etkili bir şekilde varlık göstermesini sağlayan işlemler bütünü olarak tanımlanabilir. Kısaca SEO olarak da bilinen bu uygulamalar bir bütün olarak web sitelerinin rekabet ortamında hangi noktada olacağının belirlenmesini sağlar. Arama motorlarının şartlarına göre şekillenen SEO çalışmaları ile internet siteleri arama sonuçlarında ilk sayfaya hatta ilk sıraya kadar yükselebilir. Bu sayede arama motoru optimizasyonu ile ilgili çalışmaları oldukça uzun vadeli ve kalıcı pazarlama araçları olarak görmek mümkün olur.

SEO Yaparken en çok kullanılan araçlar hangileridir?
 

Arama motorlarının çoğunluğu kullanıcıların sonuç sayfalarında en iyi 5 öneriden birini tıklama ihtimalini daha yüksektir, bu nedenle bu durumdan faydalanmak ve web sitenize gelen ziyaretçileri veya çevrimiçi mağazanıza ziyaretçi kazandırmak için üst pozisyonlar çok önemlidir. Sadece arama motorları değil, uygulamaları kullanıcı deneyimini ve bir web sitesinin kullanılabilirliğini geliştirir. Kullanıcılar, arama motorlarına güvenir ve kullanıcının aradığı anahtar kelimeler için üst sıralarda yer alması, web sitesinin güvenini arttırır. Web sitenizin sosyal tanıtım için iyidir. Web sitenizi Google veya Bing arayarak bulan kişilerin Facebook, Twitter, Google+ veya diğer sosyal medya kanallarında tanıtma olasılığı daha yüksektir. Bir web sitesinin düzgün çalışması için çok önemlidir. Birden fazla yazara sahip web siteleri doğrudan ve dolaylı olarak SEO’dan yararlanabilir. Onların doğrudan faydası, arama motoru trafiğindeki artış ve bunların dolaylı yararı, sitede içerik yayınlamadan önce kullanılacak ortak bir çerçeveye ( kontrol listeleri ) sahip olmaktır. Sizi rekabetin önüne geçirebilir. İki web sitesi aynı şeyi satıyorsa, arama motorunun optimize edilmiş web sitesinin daha fazla müşteriye sahip olma ve daha fazla satış yapma ihtimali daha yüksektir. Arama Motoru Optimizasyonu, web sitenizi Google, Yahoo, Bing veya diğer arama motorlarının arama sonuçlarında en üst sıralara daha yakın hale getirecek şekilde geliştirmenin bir yoludur.

Hemen her web sitesinin SEO danışmanlığı alması gerekir. SEO Danışmanlığı, web sitenizin SEO süreçleri ile ilgili bilgi alabileceğiniz bir danışmanlık türüdür. Sadece danışmanlık almakla kalınmaz, arama motorları için olumlu sonuçlanacak tüm müdahaleler yapılır.

SEO Nedir? Nasıl Yapılır?

SEO nedir sorusunun en yalın tanımı; SEO, web sitesinin arama motorlarıyla uyumlu hale getirilmesi sürecidir. Arama motoru optimizasyonu olarak Türkçe’ye çevrilen Search Engine Optimization’ın kısaltması ile ifade edilir. Bir web sitesi, henüz tasarım aşamasındayken arama motorlarına ve kullanıcı deneyimine odaklanmalıdır.

Web sitesine SEO hizmeti yaptırarak ya da bir SEO uzmanı ile anlaşarak yatırım yapan firmalar, arama motorlarında daha üst sıralara çıkar ve potansiyel müşterilerine daha kolay ulaşır. SEO, zamana yayılarak yapılır ve oldukça detaylı bir süreçtir. Projeye özel SEO stratejisi belirlenir ve bu süreç profesyonel olarak ilerletilir. En iyi SEO firmaları süreci bu şekilde yönetir.

SEO Danışmanlığı ve SEO Hizmeti

Hemen her firma ya da kuruluş, web sitesinin arama motorlarında üst sıralarda çıkması için SEO danışmalığı ya da SEO hizmeti almalıdır. SEO danışmanlığı hizmeti ile sitedeki SEO süreçleri profesyonel olarak yönetilir. Tüm bu işlemler ise SEO Hizmeti olarak nitelendirilir.

SEO hizmeti alan web siteler, SEO yapmayan firmalara göre arama motorlarında daha üst sıralarda yer alır. Böylece ürün ve hizmetlerle ilgili araştırma yapan potansiyel müşteriler ilgili web sitesini ilk sırada bulabilir. Bu da SEO danışmanlığı ve SEO hizmeti alan projenin daha fazla görüntülenmesine, daha fazla tıklanmasına ve daha fazla kazanç elde etmesine yardımcı olur.

SEO ile Organik Ziyaretçi Artışı

Google gibi arama motorlarını kullanarak ürün ve hizmet arayan kullanıcıların karşısına çıkmak için SEO çalışması çok önemlidir. İyi bir web sitesi, arama motorlarında bulunabilir olmalıdır. Intero Web'de bunu sağlamak için, web sitesinde pek çok iyileştirme ve güncelleme yapar. Bu süreç ne kadar iyi yönetilirse ilgili web sitesinin organik ziyaretçi sayılarında o kadar artış olur.

Web sitenizi üst sıralara çıkarmak mı istiyorsunuz?

Websitenizi üst sıralara çıkartıp organik şekilde müşterilerinize ulaşmak istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.